Weekblad van Deurne: Jeroen uit Liessel vangt honderden vlieguren in foto’s, 2 oktober 2025
door Bram Vannisselroij
Jeroen uit Liessel vangt honderden vlieguren in foto’s
LIESSEL – Jeroen Komen (57) uit Liessel vloog jarenlang kriskras door Nederland en Europa. Na bijna 2.000 vlieguren verkocht hij zijn vliegtuig, maar de foto’s die hij tijdens zijn reizen maakte, bewaart hij nog steeds. Een selectie van zijn mooiste afbeeldingen is vanaf woensdag 8 oktober te zien tijdens de expositie ‘Ritme in de Random Ruimte’ in de Cacaofabriek in Helmond.
Het levensverhaal van Jeroen leest als een jongensboek. De geboren Amsterdammer houdt zich al sinds jonge leeftijd bezig met computers, in een tijd waarin de pc nog zijn intrede moet doen. Op school vinden ze hem een ‘nerd’ en hij voelt zich een buitenbeentje. “Ik wilde daarna niks meer met computers doen. School was sowieso niet iets voor mij”, legt hij uit. Op zijn achttiende besluit hij de wereld te verkennen.
Jong en onbezonnen
Hij reist al liftend naar het Midden-Oosten en bezoekt landen als Egypte, Israël en Turkije. Jong en onbezonnen ontdekt de tiener in Oost-Turkije, dat er grote spanningen bestaan tussen Turken en Koerden. In Damascus vertrouwt een geheim agent de camera van Jeroen niet, maar na wat bemiddeling keert de rust terug.
“Het was naïef, maar ik dacht daar niet echt over na”, lacht Jeroen. Toch verlopen zijn avonturen zonder noemenswaardige incidenten. Tijdens een reis naar Australië komt hij weer in aanraking met computers. Eenmaal thuis in Nederland richt hij in de jaren 90 van de vorige eeuw een ICT-bedrijf op. De onderneming groeit gestaag door de opkomst van de pc.
Vrijheid
Als hij tijdens een reis in Belize de bus mist is hij aangewezen op een klein vliegtuigje. “Dat was nauwelijks duurder. De vrijheid die ik ervaarde in de cockpit vond ik fascinerend.” Het zaadje is geplant en hij besluit zijn vliegbrevet te halen. Vele vlieguren volgen, maar de kosten lopen op. Het huren van een vliegtuig, meestal een Cessna, is duur. “Ik houd niet van verkwisting en buitensporige luxe.”
Na wat onderzoek ontdekt hij dat het veel goedkoper is om zelf een vliegtuig aan te schaffen. Als de kersverse piloot na een lange reis door de Verenigde Staten merkt dat zijn bedrijf ‘gewoon’ doorloopt, hakt hij de knoop door en verkoopt hij zijn geesteskind.
Cowboy
“In het begin was ik een beetje een cowboy en moest je echt pionieren.” Die tijd ligt in 2014 allang achter hem, vandaar dat hij de keuze maakt om te stoppen. Nu heeft hij alle tijd om zijn hobby vaker uit te oefenen.” Het levert prachtige vluchten op door heel Europa, tot aan de Noordkaap toe. Niet alles gaat altijd vlekkeloos; soms komt hij in hachelijke situaties terecht. Tijdens een vlucht door de Alpen belandt Jeroen in een wolk, waardoor zijn ramen bevriezen. Met kunst en vliegwerk komt het uiteindelijk goed.
In Moldavië krijgt de piloot de schrik van zijn leven als zijn deur tijdens het vliegen uit de sponning waait. “Ik schrok dat de staartvleugel misschien beschadigd was.” Gelukkig voor Jeroen is dit niet het geval. “Een voordeel van het vliegen zonder deur is dat het plastic niet reflecteerde in mijn camera toen ik foto’s maakte”, grapt de fotograaf. Op de vraag of hij de deur nog moet gaan zoeken krijgt hij een ontnuchterend antwoord. “Daar heeft een boer waarschijnlijk al een kippenhok van gemaakt, zeiden ze op het vliegveldje.”
Zijn reizen leveren naast tal van vriendschappen ook tienduizenden foto’s op. Eerder bracht Jeroen al het boek Ik kan vliegen over zijn vliegreizen rijk geïllustreerd met foto’s. De volgende stap is de expositie in Helmond. Tegenwoordig woont hij samen met zijn vriendin, haar zoon en hun dochtertje in Liessel. Dat is ook een van de redenen dat hij zijn vliegtuig verkocht.
“Ik heb er niet meer zoveel tijd voor, maar het waren prachtige avonturen”, besluit Jeroen.
